Proměnná úroková sazba

Proměnná úroková sazba je typ úrokové sazby, která se mění v závislosti na tržních podmínkách a referenčním úrokovém ukazateli. Na rozdíl od fixní úrokové sazby, kde se výše úroku nemění, proměnná sazba se upravuje podle aktuálních podmínek na finančním trhu.

Změny proměnné úrokové sazby jsou obvykle periodické a mohou se vyskytnout například každý měsíc, každý kvartál nebo každý rok. Při každé změně referenčního ukazatele se také mění výše úroku, který klient platí.

Hlavní výhodou proměnné úrokové sazby je možnost těžit z poklesu úrokových sazeb na trhu. Pokud dojde ke snížení referenčního ukazatele, klient bude mít nižší úrokové platby. To může vést ke snížení celkových nákladů na úvěr.

Nicméně, proměnná úroková sazba také přináší určitou nejistotu. Pokud dojde ke zvýšení referenčního ukazatele, klient bude muset platit vyšší úrokové platby. To znamená, že splátky úvěru se mohou během doby trvání úvěru zvýšit.

porovnání půjček

Výběr z blogových článků:

metaverse žena s VR brýlemi

Metaverse, web 3.0 a VR

Metaverse, v posledních letech skloňovaný pojem. Virtuální a rozšířená realita už tu s námi nějaký ten rok je. Asi nejlepším příkladem je mezi mladými známá hra na mobilu Pokémon GO, kde se pomocí svého mobilu můžete potkat se známými postavičkami přímo u vás v obýváku. Jak změní svět nastupující web 3.0 a metaverse?